“Groen kan veel opleveren voor bedrijven” – In gesprek met OML-collega Lara Klaassen
Bedrijventerreinen zijn belangrijk voor onze economie. Ongeveer 30 procent van alle werkenden in Nederland werkt er en zo’n 40 procent van onze economische waarde wordt er verdiend. Tegelijk hebben deze gebieden te maken met uitdagingen, zoals hittestress, wateroverlast en de behoefte aan een prettige werkomgeving. Volgens Lara Klaassen, regisseur vergroening bedrijventerreinen bij Ontwikkelingsmaatschappij Midden-Limburg BV (OML), ligt daar juist een grote kans.
“Groen is voor ondernemers vaak niet de eerste prioriteit,” zegt Lara. “En dat begrijp ik heel goed. Ondernemers zijn bezig met het laten draaien van hun bedrijf. Juist daarom is het interessant om te kijken wat een groenere werkomgeving kan opleveren.”
Werken aan toekomstbestendige bedrijventerreinen
Sinds vorig jaar werkt Lara bij OML als regisseur vergroening bedrijventerreinen. Vanuit OML werkt zij samen met LIOF en LWV (Limburgse Werkgeversvereniging), binnen het samenwerkingsverband PVB Limburg aan toekomstbestendige bedrijventerreinen in Limburg.
“Veel uitdagingen kun je niet als afzonderlijk bedrijf oplossen,” zegt ze. “Denk aan energievoorziening, watergebruik of klimaatmaatregelen. Dat vraagt om samenwerking. Een sterke bedrijfsvereniging of een Bedrijveninvesteringszone (BIZ) kan echt het verschil maken.
Regiodeal Midden-Limburg: economie en landschap samen
Een belangrijk programma waar OML aan meewerkt is het vergroenen van bedrijventerreinen binnen de Regiodeal Midden-Limburg. Hierin werken Rijk en regio samen aan maatschappelijke opgaven.
“Wat ik bijzonder vind aan de Regiodeal is dat economie, klimaat en landschap als één geheel worden bekeken,” zegt Lara. “Het doel is brede welvaart: een sterke economie én een gezonde leefomgeving.” In dit programma werken bedrijven, gemeenten, waterschappen en kennisinstellingen samen. Zij onderzoeken hoe bedrijventerreinen groener kunnen worden en beter tegen het veranderende klimaat kunnen. “Het mooie is dat twee doelen samenkomen,” zegt Lara. “Bedrijven krijgen een aantrekkelijkere werkomgeving, terwijl natuur en biodiversiteit meer ruimte krijgen.”
Groen als oplossing voor klimaat en werkomgeving
Groen op bedrijventerreinen heeft meerdere functies. Het draagt bij aan de uitstraling en helpt ook bij het oplossen van praktische problemen. “Veel bedrijventerreinen hebben te maken met wateroverlast of hittestress,” zegt Lara. “Met bomen, groenstroken en wateropvang kun je regenwater beter vasthouden en de temperatuur op warme dagen verlagen.”
Daarnaast speelt groen een rol in de beleving van de werkomgeving. “Een bedrijventerrein waar medewerkers even naar buiten kunnen voor een rondje wandelen of een lunchpauze voelt simpelweg prettiger. Dat maakt een bedrijventerrein aantrekkelijker en prettiger om te werken.”
Wat bedrijven zelf kunnen doen
Hoewel samenwerking belangrijk is, kunnen bedrijven ook individueel veel doen. “Op het eigen terrein of aan het gebouw kun je al veel bereiken,” zegt Lara. “Groene daken, gevelgroen of minder verharding maken een groot verschil.”
Groen houdt water vast, zorgt voor verkoeling en kan bijdragen aan betere isolatie van gebouwen. Daarnaast kan het terrein ook bijdragen aan meer soorten planten en dieren. “Met eenvoudige maatregelen, zoals nestplaatsen voor vogels of vleermuizen, kun je soorten helpen die steeds moeilijker plekken vinden.”
Groen op bedrijventerreinen helpt ook natuur
Bij vergroening gaat het niet alleen om meer groen, maar vooral om de kwaliteit van het groen. “Een grasveld is mooi, maar voor biodiversiteit vaak minder interessant,” zegt Lara. “We kijken daarom naar beplanting die echt iets toevoegt voor insecten en dieren.” Een belangrijk aandachtspunt zijn bestuivers zoals bijen, hommels en vlinders. “Deze insecten zijn belangrijk voor onze voedselproductie. Zonder bestuivers groeien bijvoorbeeld veel fruitsoorten niet.”
Veel bedrijventerreinen in Limburg liggen direct naast landbouwgebied of natuur. Dat biedt kansen. “Bedrijventerreinen kunnen een soort tussenstation vormen waar insecten voedsel vinden en even kunnen ‘bijtanken’. Tegelijk profiteren bedrijven van een aantrekkelijke groene omgeving.”
Financiering en samenwerking
Een belangrijke vraag bij vergroening is vaak: hoe wordt het betaald? “Als bedrijven en overheden samen plannen maken, zoeken we ook naar middelen om die plannen uit te voeren,” zegt Lara.
Ondernemers kunnen gebruikmaken van belastingregelingen zoals Milieu-investeringsaftrek (MIA) en Vamil. Daarmee kunnen bedrijven tot 45% van hun investering aftrekken van de winst of tot 75% van de investering versneld afschrijven. Op de Milieulijst staan bijvoorbeeld maatregelen zoals groene daken en groene gevels.
Ook gemeenten hebben vaak regelingen, bijvoorbeeld voor het afkoppelen van regenwater van het riool. Door regenwater direct in de bodem te laten wegzakken, ontstaat er minder wateroverlast. “Dat is meteen een mooie kans om groen aan te leggen.”
Daarnaast kan vergroening worden meegenomen bij andere ontwikkelingen, zoals aanpassingen in energievoorziening, mobiliteit of infrastructuur. “Als een terrein toch opnieuw wordt ingericht, is dat hét moment om ook groen mee te nemen.”
Samen bouwen aan de bedrijventerreinen van morgen
Volgens Lara ligt de sleutel tot toekomstbestendige bedrijventerreinen in samenwerking. “Een goed bedrijventerrein ontstaat niet vanzelf,” zegt ze. “Het vraagt om samenwerking tussen ondernemers, gemeenten, OML en andere partners.”
“Als we bedrijventerreinen slimmer en groener inrichten, ontstaan plekken waar bedrijven en medewerkers graag zijn: met ruimte om te ondernemen en met ruimte voor natuur,” zegt Lara. “Daar werken we vanuit OML elke dag aan.”
Wist u dat?
Tips voor ondernemers
Neem contact op met OML
Regisseur Vergroening